SPUTNICI NÁŠ KAMARÁDSKÝ ROCK'N'ROLL

Kniha SPUTNICI NÁŠ KAMARÁDSKÝ ROCK'N'ROLL vyšla k 50. výročí zahájení veřejného vystupování Sputniků.
Obálku navrhl a knihu graficky zpracoval akademický malíř a grafik Jan Jiskra. V knize jsou fotografie našich předních fotografů - (zesnulého) Oldřicha Karáska, Pavla Váchy a Přemysla Hněvkovského.

Kniha má 204 stran, obsahuje na 160 obrázků, bohatou dokumentární a statistickou složku. Značná část dokumentů a fotografií má v knize svou premiéru, na těchto webstránkách nebyla dosud zveřejněna.
Doslov napsal muzikolog PhDr. Aleš Opekar, CSc.

Ke knize jsou jako dárek přibalena dvě CD s dvaašedesáti autentickými hity ze sputnických koncertů v letech 1959 – 1962.

O knize referovala 4. října ČT2 v pořadu Knižní svět.

 

Kniha je zcela vyprodána, lze si ji vypůjčit v těchto knihovnách:
Národní knihovna ČR,
Městská knihovna v Praze,
Moravská zemská knihovna v Brně,
Vědecká knihovna v Olomouci,
Knihovna města Plzně,
Městská knihovna Plasy,
Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně.

K dispozici jsou již jen samotná CD, objednat si je můžete přes náš kontakt klima@sputnici.cz.

Pro rámcovou představu uvádíme závěrečné shrnutí z knihy Sputnici – náš kamarádský rock´n´roll:     
  Sputnici byla jedna z prvních R´n´R skupin v tehdy komunistickém Československu. Pár let na scéně stačilo, aby se Sputnici stali nejpopulárnějším bandem v Praze s tisíci fanoušky a aby byli velkým problémem pro úřady šokované vpádem toho, co nazývaly imperialistickou a dekadentní kulturou přinášející americký způsob života do socialistického ráje založeného podle pravidel ze vzdálených ruských stepí. Tomuto průniku se musel udělat konec, ale jak nám dějiny říkají, R´n´R tu zůstal a posiloval touhu po lepším světě, a tím po letech pomohl přivést zemi k demokracii.
  O Sputnicích existuje řada zmínek v českých časopisech a knihách. Sputnici si vzali R´n´R za základ vývoje své vlastní poetiky. Nejenže opatřili mezinárodní hity českými texty, ale stále více psali svou vlastní hudbu a do svých hudebních vystoupení vkládali četbu původních povídek a krátké divadelní scénky. Sputnici patří, jak slyšíme z úst zasvěcenců, k významným zástupcům moderní populární české kultury. Tato knížka je jedinečná tím, že zde zakladatelé a členové skupiny poprvé hovoří o svých začátcích, svých motivech, úspěších, bitvách s cenzurou, důsledcích svých aktivit atd.
  Nejde jen o příběh Sputniků, který si můžete přečíst. Z této knihy na vás dýchne atmosféra pozdních padesátých a raných šedesátých let dvacátého století a pohladí vás svět teenagerů té doby. Pojmenování Sputnici je plurálem známého názvu první umělé družice, kterou do oběhu vyslali Rusové, a znamená česky souputníci - což poukazuje na význam kamarádství a přátelství, jež Sputnikům dodávalo sílu potřebnou k jejich pionýrské práci.

Malá ukázka z knihy:

Zdeněk: V srpnu 58 jsem byl o prázdninách na chatě. A jdu si takhle jednou po Zadní Třebáni, nevím, co jsem tam dělal, já tam nikdy nechodil. Tak si jdu po tý Třebáni a kouknu se takhle a tam je takovej strom, na kterým jsou švestky, a na tom stromě kromě švestek visí taky Vašíček a Jonáš a trhají švestky. Já říkám: „Ahoj, kluci, co tu děláte?“ a voni říkaj: „Ale, my tu trháme švestky.“

On zřejmě Tom tam měl nějakýho chromýho příbuznýho, von tak kulhal a nemoh ten chromej příbuznej vylézt ňák na tu švestku. Tak tam zavolal Toma a Jonáš mu šel pomoct – tak tam trhali tomu chromýmu příbuznýmu švestky. Já povídám: „Kluci, tak přijďte večer k nám na chatu, my to máme támhle přes řeku, my tam jako s holkama tancujem večer, jo.“ A voni říkali, jak slyšeli vo holkách, že jo, že samozřejmě.

Do dneška vidím, jak potom k večeru z tý Zadní Třebáně plavají přes Berounku a držejí si takhle, jako ty vojáci, co si vždycky drželi pušku nad hlavou při přebroďování těch řek, tak si takhle drželi svoje šaty. Pak vylezli na břeh, tam se převlíkli, měli kravaty a saka atd. Jenomže to já jsem jim neřek, že my tam tancujem s holkama jenom v plavkách. Voni si mysleli, že tam bude nějaká vesnická zábava. My jsme samozřejmě v plavkách tancovali s dívkama schválně, asi je jasný proč. Tak jsme ten večer jaksi tancovali a zpívali a nějak jsme se už dohodli vo tom, že ty holky by mohly s námi zpívat to “Wáá“.

     Tak to bylo někdy v tom létě, od té doby už Tom zná sestry Němcovy taky. Takže se dá říct, že Sputnici vznikli skrz to, že Tom jel trhat chromýmu příbuznýmu do Zadní Třebáně švestky.

 


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2024

SPUTNICI © Jiří Klíma, 2008