Vše o knize, CD, křtu a událostech přidružených

Kniha SPUTNICI NÁŠ KAMARÁDSKÝ ROCK’N’ROLL se začala prodávat začátkem září roku 2009. Její křest, jakož i dvou přiložených cédéček, proběhl 14. září v Kulturním domě Barikádníků ve Strašnicích. 

Když Eda, Ivan, Ir, Kolvák a Tom připravovali 4. září organizaci křtu (v hospodě, jak jinak - slavili totiž 50. výročí vzniku Sputniků), zašel za nimi Aleš Opekar, aby je vyzpovídal. Záznam jejich hovoru je v pořadu Čajovna, vysílaný Alešem Opekarem 5. 9. 2009 na ČRo3. (Na YouTube rozděleno do dvou částí.)

Na křest knihy zvalo i Oldies radio.

14. září dopoledne byli Tom Vašíček a Jiří Klíma zpovídáni Patricií Strouhalovou na ČT24. ČT24 také oznámila, že Sputnici slaví padesátku našeho kamarádského rokenrolu.

Vlastní křest začínal v 19 hodin, ale již předtím byli příchozí přiváděni do správné nálady reprodukovanou hudbou.

Prožívala to i nejmladší rock'n'rollová generace – v akci Žofinka, vnučka Jirky Klímy (druhá vnučka Žanetka se kupodivu ostýchala).
A pak už to začalo, Sputnici v klasické sestavě zahráli např. Peter Gunn. Neuvěřitelné: Jirka Stivín a Jan Farmer Obermayer to po půlstoletí zase rozjeli společně. (Omluvte sníženou kvalitu zvuku i obrazu.)
Hned večer se objevila zpráva o křtu na stránkách Magazínu České noviny.cz - Sputnici pokřtili knihu k 50. výročí svého vzniku.

Hláška dne: "Ty jo, tak jsem byla na tom dědovi a bylo to fakt hustý," špitala do mobilu před pražskou Barčou asi sedmnáctiletá dívka.

Výrok o Sputnicích, který by se měl tesat: "To je základní kámen českýho bigbítu. Bez nich by nebylo nás ni budoucích." (Kmotr knihy Radim Hladík ve vtipné nadsázce svého proslovu.)

Jak se později ukázalo, jedním z nadšených posluchačů byl i Jan Rejžek: O slavnostech a hostech - Poslední slovo (Lidové noviny, 17. 9. 2009).

Fotografie ze křtu najdete ve Fotogalerii.

 

Stručná byla zmínka Sputnici křtili knihu v Právu (rubrika Kultura, 17. 9. 2009).

K 50. výročí vzniku první české rokenrolové kapely Sputnici se konalo v Kulturním domě Barikádníků setkání členů kapely a pamětníků. Byla pokřtěna kniha Sputnici – náš kamarádský rock’n’roll autorů Jiřího Klímy, Ivana Jonáše, Eduarda Krečmara a Tomislava Vašíčka. Obsahuje i dvě CD s amatérskými nahrávkami písní Sputniků. (VLA)

 

Obsáhlejší byl Jiří Jírovec, Takměř neznámé výročí (Britské listy 17. 9. 2009).

 

A ještě 17. září: Jak Jan Rejžek poznal Sputniky (KD Barikádníků, 14. 9. 2009).

  Z pořadu Kritický klub Jana Rejžka (ČRo 6) - Jan Rejžek a Vladimír Just hovoří o Sputnicích.

 

 

 

 

 

V Lidových novinách se 18. 9. 2009 objevily hned 2 články:

Marta Švagrová, Sputnici: echo rock’n’rollových začátků (Lidové noviny,).

Marta Švagrová, Sputnici Náš kamarádský rock’n’roll (Lidové noviny, 18. 9. 2009).


O den později - Kaleidoskop Jana Rejžka (ČRo 6, 19. 9. 2009). Po minutovém úvodu je celý pořad věnován Sputnikům.

A v neděli večer se přihlásila i Jana Klusáková Týden v kultuře (ČRo 1 Radiožurnál, 20. 9. 2009); o Sputnicích až v poslední třetině vysílání - cca na 20´15´´ si posuňte jezdce. 

O knize referovala 4. října ČT2 v pořadu Knižní svět.

8. října hovořil Jiří Klíma v pořadu Spektrum ČRo 3 - Vltava o Sputnicích, knize, CD atd. Záznam z pořadu zatím není k dispozici.

8. října nás čtenář naší knihy a posluchač naší hudby Václav Kozuk potěšil tímto mailem:

Zde bych si Vám dovolil poslat oficiální ohlas na knihu a 2CD:
Pro našince, který tuto dobu osobně nepamatuje a může se spoléhat jen na to, co viděl v seriálu Bigbít nebo slyšel na nosičích z edice Bigbít, je kniha spolu s oběma CD opravdovým balzámem na duši! Málokdy se totiž vidí tak precizně zpracovaná (zejména po faktografické stránce) publikace s kvalitním tiskem, minimem gramatických chyb a maximem extra kvalitních, "nevyblitých" fotografií. Sputnici zkrátka opět dokázali, že byli, jsou a vždy budou vzorem všem ostatním československým rock'n'rollovým interpretům. Jejich pionýrská činnost v oboru popularizace rock'n'rollu v tuzemsku je slovy neocenitelná; a tímto počinem a skutečností, že jsou to opět oni, kdo jako první vydá natolik podrobnou a názorově nikoli jednotvárnou knihu o své historii a doplní ji fantastickými letitými nahrávkami, nastavují laťku, podle níž se budou poměřovat další výtvory na toto téma, do zatím nedosažitelné výšky.
Zcela POVINNÁ "příručka" pro každého, kdo se jen trošičku zajímá o českou populární hudbu. Oko i ucho pamětníka potěší, ten s mlíkem na bradě (což je můj případ) pak doslova řičí nadšením a nemůže se toho nabažit!
Vašek Kozuk, Liberec (* 1980)

15. října publikoval Ferdinand Peroutka, jr. na internetovém portálu ČT24 článek Jak Skála a rohlík bouraly režim.

21. října publikoval Jiří Kasal článek Když Sputnici letěli ke hvězdám.

21. listopadu otiskl Pražský deník článek Michala Bystrova:

 

Prosincové Listy Prahy 1 zveřejnily Tip na knížku Ing. Martiny Fialkové:

 

21. prosince 2009 otiskl deník Mladá fronta Dnes glosu Ferdinanda Peroutky Když vzpomínají první rockeři.

 

31. prosince 2009 otiskly Lidové noviny článek Jana Rejžka Bilance 2009, v níž uvedl Sputniky jako Návrat roku.

 

  Internetový hudební magazín Rock+ přinesl v čísle 1-2/2010 recenzi naší knihy (s. 181). V čísle 3-4/2010 pak recenzi našich CD (s. 161).

  18.8.2010(!) zveřejnil Tomáš Pohl, redaktor hudebního serveru www.folktime.cz, článek SKÁLA A ROHLÍK (nad knihou SPUTNICI náš kamarádský ROCK´N´ROLL).

  Ještě záznamy z vystoupení na Barče 14. září: Blueberry Hill a Crossfire.   V písni Už ‘sem řek‘ i laik zřejmě pozná, že k videu je přidán zvuk z CD, kde zpívá Zdeněk Leiš.

 


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2024

SPUTNICI © Jiří Klíma, 2008